Retinaproblémák kezelése

A következő retinabetegségekkel fordulnak hozzánk leggyakrabban a páciensek:

Időskori Makuladegeneráció

Az időskori makuladegeneráció (AMD) egy olyan szembetegség, amely a szem központi látását érinti, és a nevéhez fűződően főként az idősebb korosztálynál fordul elő. Az AMD a makula (magyarul sárgafolt, éleslátás helye a szemfenék centrumában) károsodásával jár, ez a központi retina terület felelős a részletes látásért, például az olvasásért és az arcok felismeréséért.

 Az AMD-nek két fő típusa létezik: a száraz és a nedves. A száraz AMD a makula pigmentepitel rétegének elváltozásait takarja, míg a nedves AMD az érhártyából kiinduló kóros érburjánzás következménye, amely vérzést, folyadékgyülemet és hegesedést okozhat a szemgolyó ér-és látóhártyájában.

Az AMD kezelése általában a betegség típusától és súlyosságától függ. Jelenleg nincs olyan gyógymód, amely teljesen vissza tudná állítani a már kialakult károsodást, de bizonyos kezelések, például az anti-VEGF intravitreális injekciós terápia és a speciális vitamin-kiegészítők szedése segíthetnek lassítani a betegség progresszióját. Forradalmi áttörést jelentett a nedves típusú AMD kezelésében az injekciós kezelés megjelenése, amely akár a látóélesség javulását is eredményezheti. Az érújdonképződést gátló intravitreális injekciós kezelést a lehető legjobb eredmény eléréséhez több alkalommal szükséges alkalmazni. Az időben történő diagnózis és a rendszeres szemészeti vizsgálatok kiemelkedő fontosságúak az AMD korai felismeréséhez és hatékony kezeléséhez.

Diabéteszes Retinopátia

A diabéteszes retinopátia olyan szembetegség, amely a cukorbetegség (diabetes mellitus) hosszútávú fennállása esetén alakulhat ki. A tartósan magas vércukorszint károsíthatja a retina véredényeit, ami látásproblémákat okozhat. Ez a betegség a cukorbetegség egyik leggyakoribb szövődménye, különösen azoknál, akik hosszú ideje szenvednek a betegségtől, vagy a vércukorszintjük nehezen ellenőrizhető vagy ingadozó.

A diabeteszes retinopátia két fő típusa létezik: a nem proliferatív és proliferatív. A nem proliferatív típusban a retina erek megsérülnek, ami vérzéshez, vizenyőhöz és zsíros lerakódásokhoz vezethet a látóhártya különböző rétegeit érintve. A proliferatív típusban az érrendszeri károsodás miatt új, rendellenes erek alakulnak ki a retina felületén vagy rétegei között, ami súlyosabb látásproblémákhoz, például retinaleváláshoz vezethet.

A diabeteszes retinopátia kezelése többféle lehet, attól függően, hogy a betegség milyen súlyos és milyen típusú. Az előrehaladott esetekben lézeres kezelés vagy injekciós terápia segíthet megakadályozni a látásvesztést vagy további károsodást. Amennyiben a proliferatív forma előrehaladott, műtéti kezelésre, vitrektómiára is szükség lehet. A legfontosabb azonban az, hogy a cukorbetegek rendszeresen részt vegyenek szemészeti vizsgálatokon, hogy időben észleljék és kezeljék a retinopátia jeleit, így minimalizálva a látásvesztés kockázatát.

Retinaleválás

Retinaleválás akkor következik be, amikor a retina - a szem belső, fényérzékeny rétege, ún. látóhártya - elkülönül a szemgolyó többi, belsőbb rétegeitől. Ez az állapot súlyos látásvesztést okozhat, az esetek túlnyomó többségében sürgős orvosi beavatkozást igényel.
A retina leválásának fő okai közé tartozik a retina felületén kialakuló lyukak vagy szakadások, amelyek lehetnek genetikai vagy környezeti tényezők, például sérülés vagy akar szemészeti műtét következményei. Más tényezők, mint például a nagyfokú rövidlátás vagy a retina kóros megvastagodása is növelhetik a leválás kockázatát. Egyes betegségeknél a retinaleválásnak különösen nagy kockázata van, mint például az előrehaladott proliferatív diabéteszes retina elváltozásoknál.

A retinaleválás során a látóhártya elveszíti a normális működéséhez szükséges tápanyag-és oxigénellátást, ami irreverzibilis látáskárosodáshoz és akár vaksághoz vezethet. A tünetek közé tartozhatnak a hirtelen látásvesztés, homályos látás, fényszórás vagy villódzás, valamint "függöny" vagy árnyék megjelenése a látótér egy részén.

A retina leválásának kezelése általában sebészeti beavatkozást igényel. A műtéti eljárás célja a retina visszahelyezése és rögzítése a szem belső részéhez, általában lézeres vagy sebészeti technikák segítségével. Minél gyorsabban kezelik a retina leválását, annál nagyobb az esély a látás helyreállítására és a szövődmények minimalizálására. Ezért fontos azonnal orvosi segítséget kérni, ha bármilyen tünet jelentkezik, amely a retina leválására utalhat. 
Centrumunkban legtöbbször a vitrektómia műtéi technikára kerül sor.

Copyright © 2024 Aurelios.hu
crossmenu