A zöldhályog
A zöldhályog, más néven glaukóma egy olyan szembetegség, amelyben a látóideg és a retina idegrost vastagsága krónikus, progresszív módon csökken, kezeletlen esetben irreverzibilis látótérkiesést vagy akár vakságot is okozhat. Kialakulása szoros összefüggésben van az emelkedett szemnyomással.
A korai felismerés és kezelés kulcsfontosságú a maradandó látásromlás megelőzése érdekében. Rendszeres szemészeti vizsgálatokon való részvétel és a megfelelő kezelés betartása segíthet abban, hogy a glaukóma ne okozzon visszafordíthatatlan látáskárosodást. A zöldhályog (glaukóma) műtéti kezelése általában akkor szükséges, ha más módszerek, például gyógyszerek vagy lézerterápia nem elégségesek a betegség progressziójának megakadályozására vagy a szemnyomás csökkentésére. A műtéti beavatkozások célja általában a szemnyomás csökkentése és a látóidegfő védelme.
Zöldhályog műtét
Mély sclerectomia:
A sclerectomia során a sebész apró ablakot készít a szem ínhártyáján eljutva a Schlemm csatornáig, mely a csarnokvíz elvezetésének egyik főszereplője. Ott egy vékony szivárgó réteget képez, melyen keresztül biztosított a csarnokvíz elfolyása, ezáltal csökken a szemnyomás. A műtét végén az ínhártya ablakot és a kötőhártyát varratokkal rögzítik, utóbbiak néhány nap után maguktól feloldódnak, varratszedés nem szükséges.
Kanaloplasztika:
A Kanaloplasztika egy viszonylag új és innovatív minimál invazív műtéti eljárás, amely az ún. szemgolyót nem penetráló zöldhályog ellenes műtétek közé sorolható. A kanaloplasztika során az orvos egy ablakot készít a szem ínhártyáján – hasonlóképp, mint a mély sclerectomia műtétnél-, majd egy katétert vezet be a Schlemm-csatornába. Ezek a csatornák felelősek a szem belső folyadékának, a csarnokvíz kiáramlásáért. Miután a csatornákat megnyitották, a katéter segítségével egy fonalat helyeznek el a Schlemm-csatornában, ami biztosítja, hogy a csatorna folyamatosan nyitott maradjon és ezáltal biztosítja a csarnokvíz szabad áramlását a trabekuláris térben.
A beavatkozás hatékonysága és biztonsága azonban függ az egyéni betegségképtől és más klinikai tényezőktől, és minden esetben az orvos értékeli, hogy ki alkalmas erre a műtéti eljárásra. Sok esetben a műtét után a páciens teljesen elhagyhatja korábbi szemnyomás csökkentő cseppjeit.
Hogyan zajlik a zöldhályog műtét?
• A műtét általános érzéstelenítésben, altatásban zajlik, műtéti technikától függően körülbelül 45-60 percet vesz igénybe.
• A műtét végén az operált szemre zárt fedőkötés kerül, melyet a kezelőorvos a következő napon történő kontroll vizsgálat során távolít el, ezt követően a szem végig kötés nélkül marad.
• Az altatás utáni ébredezés, rövid pihenés után a páciens kísérőjével otthonába távozhat.
• A műtét utáni 3-4 hétben szemcsepp, illetve szemkenőcs használandó, melyek pontos alkalmazásáról a páciens a kontroll vizsgálaton részletes tájékoztatást kap.