A szürkehályog
A szürkehályog egy olyan szembetegség, amelyben a szem természetes lencséje elhomályosul vagy megvastagszik, ami látászavart okoz.
Ez általában az idősebb korosztályt érinti, de néha fiatalabbaknál is előfordulhat.
A kezelés általában sebészeti beavatkozást jelent, amely során eltávolítják a homályosodott lencsét, és műlencsével helyettesítik azt. Az emberi szembe beültethető műlencsék, más néven intraokuláris lencsék (IOL-ek), különböző típusokban léteznek, amelyek különböző célokat szolgálnak és különböző látási problémákra adnak megoldást. Ezek a műlencsék a szemgolyó belsejébe ültetett implantátumok, melyek – a kontaktlencsével ellentétben – a páciens élete végéig a szem belső részében, legtöbbször az ún. lencsetokban maradnak. A szürkehályog korai felismerése és kezelése fontos a látásromlás megelőzése érdekében.
Szürkehályog műtét
A szürkehályog műtéte az elhomályosodott vagy megvastagodott szemlencse eltávolítását és műlencse beültetését jelenti. A műtét általában helyi érzéstelenítésben történik, kis metszésen keresztül, ultrahangos technikával hajtják végre. A beavatkozás gyors és hatékony, ambuláns műtét. A szürkehályog műtéte után a páciensek jelentős javulást tapasztalnak látásukban, a műtét utáni rehabilitáció általában gyors és fájdalommentes. Fontos azonban a műtét előtti alapos szemészeti vizsgálat és a műtét utáni utasítások betartása a legjobb eredmények eléréséhez és a komplikációk minimalizálásához.
Beültethető műlencsék fajtái
Az emberi szembe beültethető műlencsék, más néven intraokuláris lencsék (IOL-ek), különböző típusokban léteznek, amelyek különböző célokat szolgálnak és különböző látási problémákra adnak megoldást. Néhány közülük:
1. Monofokális lencsék: Ezek a leggyakrabban használt műlencsék, amelyek csak egy fókuszpontot kínálnak, általában a távoli látásra. A közelre való élesen látás érdekében szemüveget vagy kontaktlencsét kell viselni a műtét után.
2. Tórikus lencsék: Ezek a speciális lencsék korrigálják az astigmatizmust („cilinderes” fénytörési hibát), amely egy olyan látási hiba, amelyet a szaruhártya torz alakja okoz. Segítenek a tiszta látás elérésében mind távoli, mind közeli távolságokon.
3. Multifokális lencsék: Ezek a lencsék több fókuszpontot tartalmaznak, ami lehetővé teszi a távoli és a közeli látás korrigálását. Ennek eredményeként a páciensek gyakran kevésbé függenek a szemüvegektől a műtét után.
4. Nyújtott fókuszú lencsék (Enhanced Depth of Focus - EDOF):
Ezek a lencsék továbbfejlesztett mélységélességgel készülnek, így nagyobb tartományban biztosítanak éleslátást, mint a monofokális műlencsék. A nyújtott fókuszú lencse távolra és középtávolságra is jó látásélményt ad, azonban teljes szemüvegmentességet nem biztosít. Közeli, aprólékos munkához, kisbetűk olvasásához olvasószemüveg szükségessé válhat.
Hogyan zajlik a szürkehályog műtét?
• A műtét szemcseppekkel végzett helyi érzéstelenítésben vagy igény szerint altatásban történik.
• A beavatkozást ambulánsan végezzük, tehát a páciens a kb. 10 percet igénybe vevő műtét után, legkésőbb 1 órával a beavatkozást követően otthonába távozhat.
• A szemre átlátszó fedőkagyló kerül, így a látás élesség javulás akár azonnal érezhető, de csak kísérettel javasoljuk a hazautazást.
• A műtét után szemcseppet kell csepegtetni kb. 14 napig, majd a kontroll vizsgálatra az orvos által megadott határidőn belül megjelenni.
• A műtét után 100%-os látóélesség elérhető, amennyiben a szürkehályogon kívül nem volt egyéb kóros elváltozás a szemben.